Veletrh Šance
Vysoká škola ekonomická v Praze
VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ V PRAZE

Termíny následujících veletrhů jsou: 16.-18.10.2018 a 12.-14.03.2019 (vždy v době 10:00-16:30 hod).  Údaje jsou průběžně aktualizovány.

The Job Fair will be held  16.-18. October 2018 and 12.-14. March 2019.  The information are updated now.

Zážitkový trenažér-Paralelní životy

Kolik je v ČR lidí se zkušeností s duševní nemocí a kolik z nich pracuje ? Můžu studovat a  pracovat, když jsem byl/a diagnostikován/a? Na koho se můžu obrátit, když budu potřebovat poradit ? Jak najdu práci a v jakých oborech ? Co na to zaměstnavatelé ?

Téma trhu práce x duševních nemocí se snaží otevřít projekt Paralelní životy III. společnosti ArtMovement. Práce má význam pro kvalitu života u „zdravých“ lidí stejně jako u lidí s duševním onemocněním. Pomáhá rozvíjet sebedůvěru a schopnost zacházet s vlastní nemocí. Je důležitá jako smysluplná aktivita, příležitost pro sociální kontakty a samozřejmě jako zdroj financí.

V unikátním zážitkovém trenažéru můžeš na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá běžný pracovní den ve firmě, která ne/zaměstnává lidi se zkušeností s duševní nemocí. U trenažéru budeme celý den a tak se nás můžeš na cokoliv ohledně duševního zdraví/práce zeptat. Rezervace není potřeba. A kdy a kde nás najdeš ?

Středa 14.3.2018, 10 – 16.30, místnost RB 110.

A na závěr pár nejčastějších mýtů a fám:
Mýtus: Lidé s duševním onemocněním nemohou pracovat/nepracují.
Fakt: Lidé s duševním onemocněním mohou být úspěšní napříč celým spektrem pracovních míst, stejně jako lidé zdraví. Pro depresi, tedy chorobně smutnou náladu se léčili např. Jim Carrey, Harrison Ford, Elton John nebo Ota Pavel. Pro schizofrenii byl opakovaně hospitalizován např. nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1994 John Nash či básník a překladatel Ivan Blatný.

Mýtus: Pokud člověk potřebuje pomoc, aby získal zaměstnání, není připraven pracovat.
Fakt: Žádost o pomoc je projevem zdraví, nikoli nemoci. Profesionálové nejsou určeni k tomu, aby za člověka s duševním onemocněním pracovali, ale aby mu pomohli zorientovat se na trhu práce, ukázali mu možnosti, podpořili rozvoj jeho dovedností souvisejících s prací a zprostředkovali další užitečné kontakty.

Mýtus: Duševně nemocní mohou být nebezpeční nebo agresivní.
Fakt: Tento předsudek je posilován médii, která informují o lidech s duševní nemocí jako o násilnících. Lidé s duševním onemocněním ale nejsou nebezpečnější nebo agresivnější než kdokoli jiný. Výzkumy ukazují, že pouze 3-5% ze všech násilných činů je spácháno lidmi s vážnou duševní nemocí a naopak je mnohem pravděpodobnější, že se tito lidé sami stanou obětí násilných trestných činů.

Chceš vědět o našich projektech více ? Najdeš nás na FB nebo www.artmovement.cz

loga1

loga2