Jak se stát software testerem?

Článek od Sławomir Radzymiński se nám zdál být zajímavý a tak jsme se ho rozhodli přeložit i do češtiny, ať se vám jednodušeji čte (omlouváme se těm, u kterých to neplatí ;). Je to náš volný překlad s občasným komentářem z tohoto blogu. Obsahuje několik odkazů na jiné články. Ty jsme už nepřekládali a tak při jejich čtení budete muset využít radu č. 2 (viz níže).

V příspěvku je mnoho použitých výroků z knihy How Google Tests Software. Stejně tak doporučujeme příspěvky například z:

blacksintechnology,
guru99,
reddif,
deccanherald
tohto blogu (ale je třeba brát ohled na to, že je to napsané pro zkušené testery).

Kariéra v SW testovaní je velmi specifická, málokterá univerzita toto studium nabízí. (I když ve spolupráci s námi je na VŠE možné vše, například přihlásit se na vedlejší specializaci Řízení kvality softwaru 😉 Možná právě kvůli tomu si často pokládáte otázku: Jak se stát testerem? Na následujících řádcích jsme se pokusili odpovědět a shrnout užitečné rady.

Upozornění: V článku jsou názory autora a nemusí plně odpovídat Vám a Vašemu prostředí. Pořadí je zcela náhodné.

1. Vzdělání

Google berie nábor inženýrů vázne. Ve všeobecnosti naši inženýři vystudovali obor výpočetní techniky anebo podobný obor akreditované univerzity.
How Google Tests Software

Jde o velmi kontroverzní téma, které vzbuzuje u mnohých lidí emoce. Podle skutečností jsou opravdoví testeři se znalostí výpočetní techniky o mnoho lepší (a nejsem jediný tohoto názoru).

Zkuste si představit, že nemáte žádné IT vzdělání a vybral si Vás někdo jako autor článku, Sławomir Radzymiński. Každý pohovor by  pro Vás byl těžší a těžší boj. Museli byste dokazovat víc zkušeností než jiní kandidáti a to jen proto, že je nemáte potvrzené univerzitním vzděláním.

Při dnešních pohovorech hledáme kombinaci všeobecných počítačových znalostí, technických zručností a vlohy pro testování.
How Google Tests Software

Postavte se do nejlepší výchozí pozice a potvrďte to vzdělaním. Tak jak říká Sun Tzu, bojovat neustále těžší boj nikdy není dobrý nápad.

2. Naučte se anglicky

Realita je taková, že společnosti považují schopnost resp. neschopnost kandidáta hovořit plynule anglicky za rozhodující faktor.
deccanherald.com

Potřebný je nejen pro všechny testery, kteří nejen že testují systém, ale často spolupracují s product owners, programátory, manažery.

Pamatujte, že učit se nemusí být nuda. Je přece zábava číst knihy, koukat se na sport a seriály v angličtině. Některá města mají i něco jako ‘Language Exchange Club‘, kde můžete potkat lidi a trénovat si cizí jazyky. Praha to má též 🙂

3. Vyhněte se haterům a pochybovačům

Jedním z nebezpečí, kterému čelí nováčci ve všech odvětvích, jsou pesimističtí zaměstnanci.
blacksintechnology.net

Zajímavé téma. Ve všeobecnosti, jak se zavazujeme k něčemu ambicióznímu jako např. stát se SW inženýrem, objeví se lidi,  kteří budou projevovat skepsi, pochybnosti a obavy. Je potřebné je jednoduše ignorovat a hledat místo nich mentory. Robert Greene v 48 Laws of Power prosazuje tezi: Vyhněte se nešťastným (Law 10 – Infection). Obklopte se pozitivními lidmi.

4. Pracujte na soft skills

Chceme nabírat lidi, se kterými je radost pracovat, dá se s nimi dobře vycházet, a kteří přispívají k naší kultuře.
How Google Tests Software

Jak už bylo řečeno v  ‘do and don’t for testers‘ rozvoj SW je v dnešní době sociální aktivitou. Nejsme zavření v malých místnostech bez oken, naopak, denně spolupracujeme v týmu. Existuje mnoho lidí, kteří mají velké technické zkušenosti, ale jsou hrozní, když dojde na otázku efektivní komunikace.

Naše společnost nepodporuje upřímnost v této oblasti (předci jen by se to mohlo někoho dotknout), takže pokud jste uznávaný odborník, neočekávejte špatnou zpětnou vazbu. Musíte si být vědomi její důležitosti a analyzovat vlastní chyby. Pracovníci HR Vám jednoduše neřeknou, že jste divní:).

Jedním z výrazných atributů, které zaměstnavatelé postrádají u mladých absolventů, jsou soft skills.
rediff.com

5. Získejte ISTQB certifikát

Absolvujte ISTQB FL, protože Vám to může dát výhodu při výběru profese, ale neztrácejte zatím čas s vyššími úrovněmi.
awesome-testing.blogspot.com

ISTQB má svoje zastánce i odpůrce, ale každopádně může být důležité v průběhu náborového procesu. Foundation Level je skutečně jednoduchý, není ani časově náročnou investicí. Naučte se základní terminologii a snažte se pochopit základní postupy.

6. Pracujte na Vašich programátorských schopnostech

Schopnost kódovat je nevyhnutelná, ale jde víc o schopnost kód změnit než vytvořit a schopnost skriptovat  end-to-end uživatelské scénáře.
How Google Tests Software

Většina současných testerských prací vyžaduje schopnosti automatizovaného testování. Vyberte si kterýkoli jazyk, např. Java. Začněte se všeobecnými  programátorskými schopnostmi a pokračujte se Selenium. Doporučujeme:
a) Java for Testers od Alana Richardsona
b) Guru99 Selenium course . . . anebo pokud máte radši češtinu, přihlaste se na náš kurz

7. Zajímejte se o testerské komunity

U lidí hledáme vrozenou zvědavost, aby se zajímali jak věci fungují a zkoumali jaké kombinace možností a konfigurací jsou zajímavé pro testování.
How Google Tests Software

Pokud chcete být dobrým testerem, musíte mít přinejmenším rád svojí profesi. Je velmi důležité ukázat tento zájem už v průběhu pohovoru. Největší testerské komunity je možné nalézt zde:
a) Slack -> testers.io
b) Ministry of Testing -> ministryoftesting.com
c) Twitter -> I follow quite a few of them
. . . a v Čechách a na Slovenku máme CzechTest [pro]Test! 😉

8. Čtěte o SW testovaní

Test Engineers jsou vzácný druh. Jsou technicky založení, zajímají se o uživatele, rozumějí produktu v systému a end-to-end perspektivě.
How Google Tests Software

Seznamte se se slovy jako Waterfall, Agile, Lean, Lean Startup, User Experience (UX), Performance, Security. Soustřeďte se na to, proč děláme věci, které děláme. Na chvíli přeskočte detailní techniku implementace.

9. Hledejte mentory

Test management v Google je mnohem více o inspiraci než o aktivním manažování.
How Google Tests Software

Jde o přirozené rozšíření bodu č. 3. To může být těžké, než si najdete první práci v testingu, ale pokud žádné neznáte, můžete si je vyhledat online (bod č. 7) anebo se pokusit s nimi setkat (bod č. 10). Ujistěte se však, že jste našli šikovného člověka. Tento článek o přeceňovaných lidech může být užitečný při hledání černé ovce.

10. Zapojte se do místních meet-up a navštěvujte konference

Chceme takové lidí, kteří jsou spojení se světem kolem sebe a větší IT komunitou.
How Google Tests Software

Nedávno se Sławomir přidal k KraQA a už získal množství znalostí od zkušenějších kolegů. Je to výborné místo, kde se naučit něco nového  a najíst lidi se společným zájmem. Neodcházejte hned po skončení oficiální části, někdy resp. v celku často se můžete naučit o mnoho víc v průběhu neformální diskuze u piva.

Konference jsou taktéž skvělé. V našem okolí budou nejbližší době následující:
SoCraTes 2016, August, Soltau, Germany
South Eastern Europe Testing Conference 2016, September, Bucharest, Romania
HUSTEF 2016, October, Budapest, Hungary
TestWorks Conf 2016, October, Amsterdam, Netherlands
Theory and Practice of Software Testing (TAPOST) 2016, October, Riga, Latvia
QA&Test 2016, October, Bilbao, Spain
TestBash Manchester 2016, October, Manchester, England
EuroSTAR 2016, October-November, Stockholm, Sweden
SeleniumConf UK 2016, November, London, England
Agile Testing Days 2016, December, Postdam, Germany
A mnoho dalších...

 

Minimálně s body 1, 2, 5, 7, 9, a 10 Vám rádi pomůžeme 😉 Pošlete CV na jobs@tesena.com a rádi se Vám ozveme 🙂