Jak objevit práci, která je pro vás ta pravá

Kariéra snů, práce snů! Kdo z nás to spojení někdy neslyšel? A kdo z nás se občas nezasní, jak by si svou ideální kariéru, práci snů představoval? Často v tomto bodě bohužel také končíme, sny nám připadají až příliš vzdálené. Jistě, zářivá kariéra není zadarmo. Nemusí však zdaleka být tak nedosažitelná, jak se po prvotním zasnění může zdát.

Než se začtete do následujících řádků, vezměte prosím v potaz, že zaručený recept existuje na máloco. Ani když pečete bábovku podle babiččina letitého receptu, nemáte jistotu, že ji upečete přesně takovou, jak ji znáte z dětství. Nicméně pokud se receptem od babičky řídíte, bezesporu výrazně zvýšíte své šance na to, že si velmi pochutnáte.

Casino..?

Pomineme-li variantu, že se jmenujete Paris Hilton nebo Allegra Versace a vaše miliardové dědictví předurčuje vaši kariéru již od narození, existují v zásadě dvě varianty, jak se k vysněné práci dopracovat. Liší se zejména svou náročností, ale i pravděpodobností na úspěch.

Méně náročná varianta znamená nic neplánovat a brát vždy první nabídku práce, která vám přijde do cesty. Když se po nějakém čase ukáže, že práce až tak zajímavá není, jednoduše vezmete jinou pracovní nabídku. A takto střídáte vaše štace a čekáte na bingo. Je to hra na náhodu. Výhoda této cesty spočívá ve faktu, že si nemusíte lámat hlavu s tím, jaké odvětví má potenciál, či zda sedí vašemu naturelu, navíc u toho zažijete spoustu dobrodružství, jelikož poznáváte stále něco nového. Potíž je ale v tom, že šance na to, že narazíte tímto způsobem na práci, která vám opravdu sedí_ a budete se v ní úspěšně vyvíjet, je poměrně malá. Jako v Casinu…

Pokud zrovna nejste vášniví vyznavači hazardu, mnohem lépe vám bude sedět cesta systematická. Na první pohled je tato cesta podobná té výše popsané. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že u ní máte otevřeny všechny smysly a o každé vaší pracovní zkušenosti intenzivně přemýšlíte.

Nejdříve zkoušejte a objevujte – dobrodružství jen na začátku

Pokud nevíte s jistotou, jaký pracovní obor či pracovní role vám vyhovuje, vyzkoušejte si jich nejprve co nejvíce. Zkuste si pracovní roli prodejce, práci v administrativě, nejrůznější asistentské role, vyzkoušejte, jak se budete cítit na pracovní pozici coby zákaznická podpora… Zkuste si zkrátka jakoukoli startovní pracovní roli, která pro vás připadá jen trochu v úvahu. Dnešní doba, kdy je převis nových pracovních míst nad poptávkou, tomuto přístupu o to více nahrává.

Získejte takto zkušenost s rozličnými obory, pracovními rolemi, stylem práce v korporaci i v menším podniku. Když ucítíte, že daná pracovní pozice či styl práce vám nesedí, ujasněte si sami pro sebe pro a proti a aktivně se začněte poohlížet po další cenné zkušenosti. Podstata věci tkví v přemýšlení v souvislostech o tom, co děláte. Jak je  práce blízká vaší osobnosti či nakolik je to činnost podstatná pro úspěch v jakémkoli oboru (například komunikace s lidmi je podstatná, ať už se věnujete prakticky čemukoli).

Čím dříve s tímto začnete, tím dříve si ujasníte, jakým směrem chcete vaši profesní kariéru rozvíjet. Nejideálnější čas, kdy je vhodné si projít tímto obdobím sbírání zkušeností a sebeujasňování, je období studií či několik let po nich. Na druhou stranu odvěké přísloví říká, že nikdy není pozdě, a to, že už vám je x let, nemusí nutně znamenat, že už to lidově řečeno „nemá cenu“. Ray Kroc během života pracoval jako řidič sanitky nebo jako pianista v rozhlase. 17 let cestoval po celých USA jako prodejce přístrojů na mléčné koktejly a ve svých 53 letech otevřel první restauraci s rychlým občerstvením. Z této restaurace je dnes celosvětová síť známá jako McDonalds. Colonel Sanders založil KFC coby šedesátník. Kdyby někdo těmto pánům řekl, že „je již pozdě“, asi by ledasco namítali.

Závěrem dnešního článku bych tedy shrnul – zkoušejte, objevujte a systematicky přemýšlejte o tom, kam vaši profesní kariéru cíleně směřovat tak, aby vyhovovala vaší osobnosti, nechala vyniknout vaše silné stránky, a tím vás naplňovala. Nenechejte život, aby si s vámi pohrával „ode zdi ke zdi“, ale převezměte otěže do svých rukou.

Autor článku, Lukáš Kurc, Division Manager Temporary Staffing