Absolventi, víte, kde najít práci snů?

Absolventi, opouštíte brány své alma mater a čeká vás hledání toho pravého zaměstnání, nové práce? I já jsem byla ve stejné situaci. A že tomu nebylo až tak dávno! Svou „první vážnou“ full-time práci jsem si hledala přibližně ve stejném období před rokem. Doufám proto, že některé z těchto rad využijete a že s naší pomocí nastartujete svou vysněnou kariéru!

Tradiční i méně známé pracovní portály

Myslím, že každý (nejen) absolvent bude znát specializované pracovní portály, jako například jobs.cz nebo prace.cz. Jenom pro představu, na kariérním portálu jobs.cz bylo za rok 2015 vystaveno 141 669 pozic, což představuje o 28,7 procenta více než v roce 2014. Mezi další zajímavé portály patří zejména airjobs.cz, cocuma.cz, dobraprace.cz, inwork.cz, jooble.cz, kdejeprace.cz, volnamista.cz a spousta dalších. Práci můžete hledat i prostřednictvím mobilních aplikací, jakou je například pracezarohem.cz. Budete kreativní nebo dáte na klasiku?

Sociální sítě aneb dostaňte z LinkedInu, Facebooku a Twitteru maximum

Sociální sítě hrají poměrně důležitou roli a proč bychom jsme je tedy nevyužili i při hledání zaměstnání? Nejvhodnější sítí pro tyto účely je nepochybně LinkedIn, profesní sociální síť, kde si tvoříte váš vlastní virtuální životopis. LinkedIn je pro recruitery na dnešním trhu práce alfou a omegou, proto vám doporučuji, abyste si jej založili. Zejména vy, absolventi! Mějte na paměti, že se jedná o profesionální síť. Přizpůsobte proto tomu celý váš profil – počínaje opravdu vhodnou fotografií (nezapomínejte na dobrý první dojem) a souhrnu o vás, pracovními zkušenostmi, studovanými předměty, závěrečnými pracemi, znalostí jazyků a dobrovolnickými akcemi konče.

Oslovte svou vysněnou společnost napřímo

Toužíte pracovat pro konkrétní firmu, která vás okouzlila během studií? Kamarád si jí nedovede vynachválit? Dejte personalistovi vědět, že jste tady a že si hledáte práci! Můžete se mrknout na web dané společnosti a v sekci „Kariéra“ vyhledat pracovní místa, která se aktuálně obsazují. Že zrovna nemá vaše vysněná organizace otevřenou pozici vhodnou pro vás? Nezoufejte! Najděte na stránkách kontakt na osobu odpovědnou za nábor, případně lidské zdroje a oslovte ji napřímo. Nezapomeňte připojit váš životopis a v krátkosti se představte. A můžete se těšit na nové výzvy!

Ve škole se přece jen vyplatí být v pozoru

Škola je opravdu super místo, kde se mnoho naučíme a opravdu bychom měli být vděčni za možnost studia na vysoké škole dle vlastních preferencí.  Na druhou stranu je pravda, že si to často uvědomíme, až když ze školy vyjdeme😊. Proč ale píšu, že bychom měli ve škole opravdu poslouchat a číst školní emaily? Skvělá nabídka nás může čekat i přímo tam! Například na naší škole (Vysoká škola ekonomická v Praze) bylo velmi dobrým zvykem, že nám profesoři relevantní příležitosti související s naší vedlejší specializaci jednoduše zasílali nebo se o nich zmínili v hodině. Voilà – a kariéra může začít!

Síla kontaktů a známých

Silným zdrojem pro vaše vysněné zaměstnání můžou být (a jsem si jistá, že v mnoha případech také budou) přátelé, rodina, známí, spolužáci. Dejte jim vědět, že práci hledáte! Až 75% pracovních míst se obsadí prostřednictvím doporučení. Mluvte proto se svými kamarády a známými o tom, kde pracují, zda jsou spokojeni a zda k sobě do týmu nehledají posilu. Zkombinovat to můžete i s Facebookem nebo Twittrem, kde zveřejníte, že momentálně novou práci hledáte. Budete se divit, kolik nabídek se k vám dostaví.

Třešnička na dortu – ozvěte se nám do agentury Synergie!

Pokud si hledáte práci, určitě využijte služeb personální agentury s dobrým jménem a tradicí na trhu – jako je například ta naše😊. I v případě, že si nejste zcela jisti, jakým směrem se ve své kariéře chcete vydat, recruiter vás vyslechne a rád vám poradí. Další výhodou je, že personální agentury mají ve svém portfoliu i pracovní pozice, které nejsou nikde zveřejněny a hledali byste je jen marně. V neposledním řadě si v Synergie budujeme vlastní síť kontaktů a s kandidáty udržujeme dlouhodobé vztahy. Tak co, kdy se seznámíme?

Závěrem…

Je zcela jedno, jaký postup při hledaní vaší první (a další) práce uplatníte, nebo zda to bude kombinace výše zmíněných. Podstatné je, abyste byli v zaměstnání (zejména v tom prvním) spokojeni a šťastni. Tak honem do hledání!

Autor: Ivana Parasková, HR Consultant