Jak vybudovat kariéru vašich snů?

8.9.2017 | Synergie

Jednoho dne se vzbudíte a víte, že stojíte na prahu své profesní kariéry, práce snů (tipy k tomu, jak se k tomuto zásadnímu životnímu momentu dopracovat, si můžete přečíst v našem jiném blogu – link na předchozí blog). Máte jasno v oboru, který vás naplňuje, víte, jaké na vás v něm čekají výzvy, a celé vám to dává po všech stránkách dlouhodobý smysl. Intuice je v tomto ten nejlepší rádce.

Než se naplno rozběhnete po vaší vyvolené profesní dráze, určete si, jaké mety vás na ní čekají. Chcete dosáhnout postu top manažera v korporátním typu společnosti, chcete být ředitelem rodinného typu společnosti anebo třeba „freelancer“ a moci pracovat z jakéhokoli místa na světě, kde se vám zrovna zachce? Možností je vždy vícero a nejen CEO celosvětové společnosti je vždy to, o čem člověk sní. Určete si tedy svůj vlastní cíl, který vás láká, stejně jako postupné mety k němu vedoucí. Každá meta vyžaduje určitá kritéria, na kterých následně můžete začít hned pracovat.

Pokud máte ucelenou představu, jak daleko po vaší profesní dráze hodláte uběhnout a co vás na každém úseku zhruba čeká, jako podstatnou výbavu na cestu za vysněnou prací, doporučuji těchto 5 položek:

• Pracujte na sobě, vzdělávejte se ve vašem oboru
  • Neprahněte po vysokých příjmech, ale raději po tom, abyste byli skvělí v tom, co děláte (peníze pak k vám spolehlivě budou přicházet samy)
  • Zbavte se jakéhokoli tlaku času
  • S nikým nesoupeřte, raději se druhými inspirujte
  • Mějte rádi chyby, jelikož ty vás posouvají vpřed

Postup v profesní kariéře

V kariéře můžete buď postupovat tam, kde právě jste, nebo kvůli postupu změnit adresu. Novou příležitost si samozřejmě také můžete vytvořit i zcela sami vlastním podnikáním, ale o tom třeba někdy jindy. Způsob, jak si vytvořit dream job ve svém aktuálním zaměstnání, píše na jiném místě našeho blogu Martina (odkaz na Martiny článek).

Pokud to ve vašem stávajícím zaměstnání delší dobu nefunguje a nevidíte vyhlídky na zásadní změnu, nezůstávejte zde a nestagnujte. Proaktivně poptávejte novou příležitost. Dejte o sobě vědět společnostem, o kterých víte, že zapadají svým stylem práce a atmosférou do vašich představ, a to i v době, když právě nikoho nehledají. Dáte-li jim dostatečně najevo, jaká je vaše konkrétní motivace, šance na úspěch je nemalá. Pokud máte jasno, kam směřujete, zpravidla již během výběrového řízení poznáte, zda se jedná o vhodnou příležitost či slepou uličku.

Než se do toho celého pustíte

Než začnete intenzivně vyhledávat nové příležitosti na pracovních portálech, doporučuji se ještě na chvíli v klidu posadit a pečlivě si sepsat své vlastní hodnoty. Tedy to, co vás motivuje v životě úplně nejvíc, ať už to jsou vaši blízcí lidé nebo milované koníčky, při kterých se cítíte naprosto sami sebou. Toto představuje vaši ze všeho nejsilnější motivaci, proč každý den vstát z postele a udělat další krok k vašemu cíli.

Přeji vám, ať vás vaše kariéra dělá šťastnými.

Autor článku, Lukáš Kurc, Division Manager Temporary Staffing